Choď na obsah Choď na menu
 


Delostrelectvo Rakúsko-Uhorska

25. 2. 2009

Delostrelectvo / Artilléria

Obrázok Od 1. januára 1894 do apríľa 1908 poľné delostrelectvo tvorí 14 delostreleckých brigád a 1 horská bateríjna divízia v Tyrolsku. Každá brigáda se skladá z 1 zborového delostreleckého pluku a zo 3 divíznych delostreleckých plukov. Zborových delostreleckých plukov je 14 ako zborových veliteľstiev, divíznych delostřeleckých plukov je 42.

Pluk sa skladá z plukovného štábu a 4 baterií, z nich každá má 4-6 diel. Stav povoznej batérie (fahrende Batterie) v mieru počíta 4 dôstojníkov, 101 mužov, 44 koní a 4 delá 9 cm. Jazdná batéria (reitende Batterie) počíta 5 dôstojníkov, 122 mužov, 116 koní a 6 diel 9 cm.

Volenský počet povoznej batérie je 5 dôstojníkov, 195 mužov, 142 koní, 8 diel a jazdnej batérie 5 dôstojníkov, 187 mužov, 223 koní a 6 diel.

Munícia: 124 výstrelov pre povozné, 118 pro jazdné a 112 pro horské delo.

Uniforma: Čáko s hrivným chocholom, tmavohnedý zbrojný kabátec, výložky šarlátovej farby, žlté gombíky s číslom brigády (u technických delostrelcov hladké gombíky); poľné delostrelectvo svetlomodré spodky do topánok, pevnostné delostrelectvo svetlomodré nohavice so šarlatovými lampasmi, technické delostrelectvo modrošedé nohavice so šarlatovým štepovaním, modrošedý plášť.

Obrázok

Prilba delostreleckého oddielu

Obrázok

Poľný kanón

Obrázok

Poľná húfnica

Technické výzbrojenie delostrelectva

Tvorí delostrelectvo inžinierov a správnu službu obstarávajú zvláštny manipulační úradníci. Stav: 2 gener. inženieri, 4 vrch. inžinieri prvej triedy, 4 druhé triedy a 7 tretej triedy, 25 inžinierov a 10 inžinierov-asistentov ako delostrelectvo a výzbroj. dôstojníci atd.

Delostrelecká zbrojnica

Viedeň Arsenal zbrojná továreň. Zbrojné skladisko s pobočkou v Brne. Továrňa na náboje vo Wöllersdorfu. Továrňa na prach v Blumau u Felixdorfu a Kamník (Stein) u Lublane.

Delostrelecké zbrojné skladisko

Kráľovský Belehrad s filiálkou v Sibíni; Budapešť; Hostivice pri Prahy; Štýrský Hradec s filiálkami v Lublani a Svätom Víte; Hory pri Budejoviciach; Innsbruck s filiálkami vo Franzensfeste, Linci a Salzburku; Josefov s filiálkou v Terezíne; Komárno s filiálkou v Bratislave; Košice s filiálkou v Banskej Bystrici; Krakov s filiálkou v Olomouci; Lvov, Mostar; Novi s filiálkami v Dubrovníku a Zadaru; Petrovaradín s filiálkami v Osijeku a Karlovaci; Premysl; Pula s filiálkou v St. Pantaleonu pri Terste; Sarajeve; Temešvári; Trident s filiálkou v Bolzáne; Wöllersdorf.

 

 

použitá literatúra: www.franzferdinand.cz

 

Náhľad fotografií zo zložky Vojenské prehliadky

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.