Choď na obsah Choď na menu
 


Tragédia v Mayerlingu

22. 2. 2009

Obrázok Dolnorakúska dedinka Mayerling upútava pozornosť všetkých, ktorí vyhľadávajú ponuré príbehy, nevysvetlené tragédie a záhady. Dráma, ktorá sa tam odohrala v januári 1889, dodnes fascinuje historikov, spisovateľov, novinárov, ale aj turistov, ktorí sa zatúlajú do malebného kraja neďaleko Viedne. V piatok 31. januára 1889 priniesol o udalosti správu aj pražský časopis Politik: "Tajuplná to hádanka ten život lidský! Dnes v květu mladosti pln svěží síly, chlouba přítomnosti a naděje budoucnosti! - a zítra ztuhlá mrtvola. Dnes ještě nadšený zápal života posvěceného blahu národů, dnes ještě obětovná práce, hluboký um, činorodý věhlas - a zítra svíce zhasnutá, z níž místo zářného světla chmurný se nese stín. - Korunní princ Rudolf mrtev! Nikdo nevěřil, když slyšel tuto zvěst, jež od úst letěla k ústům."

V loveckom zámočku Mayerling neskonal iba korunný princ, ale aj jeho mladučká milenka, Mary Vetserová. Pre noviny v Rakúsko-Uhorsku bola téma prísnym tabu. Tlač sa tak, ako aj citovaný časopis obmedzila na patetickú, dnes už takmer haškovsky smiešne pôsobiacu správu, v ktorej sa vôbec nespomínal škandalózny pomer ženatého korunného princa so 17-ročnou baronesou Vetserovou, ani záhadné okolnosti ich úmrtia.

Obrázok Rudolf Habsburský

Bol jediným synom cisára Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej, (známej ako Sissi). Bol to muž liberálnych názorov a v politike sa často rozchádzal s konzervatívne založeným otcom. V máji 1881 sa oženil s belgickou prineznou Stephanie a podľa dobových svedkov z kruhov blízkych dvoru bol verným manželom až do narodenia ich dcérky. Neskôr začal vyhľadávať spoločnosť viedenských kurtizán, oddával sa pôžitkom, zábavám a alkoholu. Na jeseň 1888 sa 30-ročný následník trónu vo viedenskom Prátri zoznámil s pôvabnou baronesou Máriou Vetserovou. Podľa vtedajšej módnej obyčaje sa nechávala oslovovať Mary a bláznivo sa zamilovala do svetáckeho korunného princa. Začali sa tajne stretávať.

Mary Vetserová

Keď sa Mary začala zaujímať o korunného princa bolo jej iba sedemnásť rokov. Napriek tomu už mala známosti s mužmi a bola uvedená do Obrázok spoločnosti. Bola najprv okúzľujúca, roztomilá a predčasne vyspelá. Bola priemerne nadaná, nemala žiadne duchovné záujmy, len sa občas zaujímala o dostihy. Mary od prvého okamihu princa zbožňovala, čo vlasne cítil Rudolf k nej nie je až tak známe. Viac ako pól roka mladá Mary básnila o Rudolfovi, ibaže dostať sa k jeho blískosti nebolo jednoduché. Preto mu po predstavení v Burgtheatru poslala dopis, kde žiadala o stretnutie. Významnú úlohu mala v ich vzťahu spoločná priateľka baronessa Larischová, ktorá im dohodla niekoľkokrát stretnutie. Ich vzájomné stretnutia boli väčšinou krátke, ale zato intenzívne. O čom sa spolu rozprávali nie je nikde doložená informácia, ale asi to nebolo o politických problémoch, či sociálnej situácii obyvateľov... Rudolf zrejme začal rozprávať o smrti a zistil, že u mladej baronessy jeho reči padli na úrodnú pôdu, pretože ho zbožňovala. Jej učiteľ francúžtiny Dubray vraj neskôr spomínal, že Mary sa začala zaujímať o nepodarenú dvojnásobnú samovraždu, o ktorej sa sa písalo v tisku. Neskôr Mary dostala od Rudolfa železný zásnubný prsteň na ktorom bolo napísané – Vo vernosti spojení až do smrti. Dôležitý dátum pre nich bol 13. január 1889 – pravdepodobne strávili spolu prvýkrát noc, alebo uzavreli pakt o smrti.

Niekoľko verzií smrti

Oficiálna verzia:  Korunný princ Rudolf sa zasnúbil s pôvabnou princeznou Śtefániou, čo všetci privítali s nadšením. Davy oslavovali ich svadbu 10. mája 1881 a narodenie dcéry Alžbety v roku 1883. O to viac sa všetci čudovali, keď Rudolf 30. januára 1889 predčasne opustil tento svet.

Obrázok Verzia excisárovnej Zity: Korunný princ nezastrelil seba ani Mary Vetserovú. Padol za obeť politicky motivovanému vražednému útoku. Musíme však poznamenať, že na obhajobu tohoto tvrdenia excisárovná Zita – manželka cisára Karola nepoužila žiaden dôkaz, teda sa môžeme dômnievať, že sa tak pokúšala očistiť dobré meno korunného princa Rudolfa a celej Habsburskej monarchii.

Americká verzia: Rudolf bol známy svojimi myšlienkami a priateľmi z takmer celého sveta. Najznámejšia z jeho mileniek, Mizzi Casparová. Nenechávali ho ľahostajnými ani dámy z vysokej spoločnosti. Jednou z nich bola aj princezná Aglaja Auerspergová. Jej brat však žiadal po cisárovi satisfakciu. František Jozef súhlasil, ale vtedy sa nemohol stretnúť následník trónu v boji s pištoľami – muž proti mužovi. Bola preto zvolená tzv. Americká verzia súboja: kto si vylosoval bielu guličku - vyhráva, kto čiernu – musí do šiestich mesiacov spáchať samovraždu. Rudolf si vylosoval čiernu. Nechcel však zomrieť sám. Jediná žena, ktorá ho milovala natoľko, že by bola ochotná s ním ísť na smrť bola Mary Vetserová. Jedinú ženu, ktorú však vždycky v skutočnosti miloval, zostala Mizi Casparová.

Obrázok Najznámejšia verzia:  Životom sklamaný Rudolf, nešťastný vo svojom manželstve s belgickou princeznou Štefániou, zbavený otcom všetkých politických mocí, závislí na morfiu cynický korunný princ Rudolf so svojou mladou milenkou Mary Vetserovou odišiel do Mayerlingu, kde najprv zabil ju a potom seba.

Verzia menom šialenstvo:  Po pitve sa vraj v mozgu korunného princa Rudolfa našli príznaky, ktoré dokazovali, že Rudolf trpel psychickou chorobou.

Sľub:  Niekoľko dní pred tragédiou sa Rudolf pohádal so svojím otcom Františkom Jozefom, ktorý od neho nakoniec vymámil sľub, že sa Rudolf vzdá svojho doterajšieho spôsobu života a predovšetkým Mary Vetserovej. Rudolf však už predtým dal sľub Márii Vetserovej, že ju nikdy neopustí. Bolo to dilema... Sľub proti sľubu. Rudolf to nakoniec vyriešil samovraždou. Mary sa však rozhodla zomrieť s ním.

Politická verzia:  Rudolfa nechal zavraždiť nemecký kancelár Otto von Bismarc a jeho bratranec František Ferdinand d´Este, práve vo chvíli, keď sa Rudolf rozhodol vzdať svojich následníckych nárokov na rakúsky trón a odísť so svojou láskou Mary Vetserovou do zahraničia. Mary bola zastrelená tiež, aby nezostali žiadny svedkovia hroznej udalosti.

Obrázok Motív krvismilstva:  Baronessa Mary Vetserová bola údajne nemanželskou dcérou Františka Jozefa, a teda nevlastná sestra Rudolfa. Keď to korunný princ zistil, prenasledovali ho výčitky svedomia, že sa nevedomky dopustil krvismilstva a zabil najskôr Mary Vetserovú a po chvíli obrátil zbraň aj sám na seba.

Tehotenská verzia:  Rudolfova milenka Mary Vetserová bola tehotná. Rudolf si ju už ženatý nemohol vziať. Bol tu teda pokus o potrat, pri ktorom Mary vykrvácala. Rudolf sa ako čestný nuž zastrelil.

Previnenie:  Rudolf údajne nakazil Mary Vetserovú kvapavkou, čo u neho vyvolalo – komplex viny, ktorý stále naberal na sile a viedol k vykonaniu strašného činu.

 List korunného princa Rudolfa venovaný manželke na rozlúčku.

Obrázok

Milá Štefánia!

Si oslobodená od mojej prítomnosti a trápenia; buď šťastná svojim spôsobom. Buď dobrá na tu úbohú maličkú,, která je tým jediným, čo po mne zostáva. Zariaď moje posledné pozdravy všetkým známym, hlavne Bombellesovi, Spindlerovi, Latourovi, Nowovi, Gisele, Leopoldovi atd. atd. - Idem pokojne na smrť, len ona môže zachrániť moje dobré meno. Srdečne Ťa obímám,

Tvoj milujúcí Ťa Rudolf

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.