Choď na obsah Choď na menu
 


Manželka korunného princa Rudolfa - princezná Štefánia

26. 2. 2009

Obrázok „Stefanie von Belgien, princezná von Sachsen-Coburg und Gotha, vojvodkyňa zu Sachsen, rakúska a uhorská korunná princezná a kňažná von Lónyay" sa narodila 21. mája 1864 na zámku Belvedere v Laekene. Dcéra belgického kráľa Leopolda II. a rakúskej arcivojvodkyne Márie Henrietty .

Prvý krát sa vydala ako 17-ročná, 10. mája 1881 vo Viedni za následníka cisárskeho trónu Rudolfa (1858-1889). Z tohto manželstva sa narodila len jedna dcéra, arcivojvodkyňa Alžbeta Mária (1883-1963). Ich manželstvo a svoj život ukončil princ Rudolf samovraždou... Mladej vdove sa rozplynula vidina budúcnosti manželky panovníka monarchie. Nevyšiel ani pokus jej svokra, aby sa vydala za druhého následníka trónu Františka d´Este. Etiketa habsburského domu jej výsady oklieštila. Dvor jej to dal jasne najavo. Začala cestovať po Európe. Po jedenástich rokoch vdovstva sa rozhodla, že sa znovu vydá. Jej manželom sa stal uhorský gróf Elemér Lónyay. Narodil sa 24. augusta 1863 v Bodrogu-Olaszi, ako syn Edmunda baróna Lónyay a Vilmy, rodenej Pazmandy. 33 ročný získal grófsky titul a o štyri roky neskôr sa oženil s belgickou princeznou Štefániou.

Išlo o morganatický (nerovný) sobáš, na ktorý bol potrebný cisárov súhlas. Sobáš sa  uskutočnil 22. marca 1900 a znamenal pre oboch manželov stratu spoločenského postavenia. Princezná Štefánia sa musela vzdať všetkých titulov. Cisár ju za to odškodnil Obrázok sumou 100 000 zlatých doživotnej ročnej renty. Princeznin otec, belgický kráľ Leopold II. len na naliehanie cisára jej ponechal titul belgickej princeznej a apanáž vo výške 50 000 frankov ročne, ktorá jej patrila podľa svadobnej zmluvy s korunným princom Rudolfom. Gróf Lónyay sa vzdal svojej diplomatickej kariéry. Na sobáši sa nezúčastnila ani sedemnásťročná Alžbeta Mária, princeznina dcéra. Titul prvej arcikňažnej a dvorná etiketa nepripustili na sobáši jej prítomnosť. Manželia prežili harmonické, hoci bezdetné manželstvo a zostali spolu až do konca života. V roku 1906 kúpili za štyri milióny rusovský kaštieľ spolu s veľkostatkom od dedičov Laury, grófky Henckel von Donnersmarck. V tom čase sa vystupňovalo napätie medzi princeznou Štefániou a jej dcérou. Nezhody pre dcériné škandály vyvrcholili vydedením. Po skončení prvej svetovej vojny Rusovce pripadli Maďarsku. Tam previedli pozemkovú reformu, ktorá zmenšila velkosť rusovského panstva. Prichádzali horšie časy. Nepokojná situácia vyvrcholila začatím II.  svetovej vojny. Nemci obsadili Belgicko a princezná prišla o svoju apanáž. Finančná situácia na panstve sa zhoršila. Manželia preto uzavreli zmluvu s benediktínskym opátstvom v Pannonhalme. Podľa zmluvy malo opátstvo financovať vedenie panstva, vykrývať jeho schodky a majetok po smrti manželov mal pripadnúť opátstvu. Tesne pred oslobodením manželia opustili Rusovce a uchýlili sa do Panonhalmu ,kde previezli aj cenné zariadenie zámku/ obrazy a knižnicu/. Princezná zomrela v Panonhalme 23. augusta roku 1945 vo veku 81 rokov. Je pochovaná v kostolnej krypte. Manžel je prežil len o jeden rok, zomrel 20. júla 1946 vo veku 83 rokov v Budapešti.

 

použitá literatúra: www.domanska.blog.sme.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Samovrazdu spachal princ spolu s milenkou

(Jaro, 30. 9. 2012 22:49)

co sa snazili ututlat a vyslo to najavo az po pade monarchie,neviem preco sa to snazi autor neuviedol ci uz umyselne alebo to nepokladal za dolezite, ale je naivne si mysliet vseobecne, ze vsetci slachtici viedli cnostny zivot najma ak im partnera vyberal stale nietko iny len nie oni sami.

Re: Samovrazdu spachal princ spolu s milenkou

(Jaro, 30. 9. 2012 22:51)

preco to autor neuviedol malo byt spravne.

Fotografie Stephanie Belgické Habsburg

(Pippi, 29. 9. 2012 23:46)

V její rubrice máte fotografie, které nejsou její. Např. svatební fotografie z r.1930 patří její vnučce také Stephanii, od dcery Erzsi.

OBRAZKY

(Kobielský, 23. 5. 2011 17:00)

Pomerne rozsiahly obrazový materiál môžete nájsť vo fotoalbume pod priečinkom Rudolf - korunný princ. Prajem spokojné pozeranie.

Díííííík

(Pepo, 7. 9. 2009 13:09)

Vďaka za tento článok...k článku by ste mohli pridať predsa len troška viac obrazového materiálu...ak by to teda bolo možné,ale článok bol pekný... =)